Otázka:
Vážený pane primátore,
co říkáte na to, že v mnohem chudší a méně atraktivnější Ostravě probíhá výstavba Nové Karolíny, tedy nového centra města. Myslím, že se tento projekt dá srovnat s naším Jižním centrem. Alespoň částečně... Brněnská radnice se stále vymlouvá na to, že byla krize, a že nyní je zase mezikrizové období a já nevím co ještě. Tudíž tvrdíte, že investoři se do výstavby nových bytů, obchodů a kanceláří příliš nehrnou... Což je samozřejmě částečně pravda. Nicméně, jak už jsem napsal, v Ostravě tato výstavba ve velkém probíhá. A to ve městě, ze kterého se všichni stěhují pryč, není atraktivní, nikdo zde nechce žít, je zde strašné ovzduší, vysoká nezaměstnanost atd. Vypadá to tak, že brněnská radnice není schopna prezentovat město, a že není schopna přilákat investory! A to že po 6 letech, po dostavění nákupního centra Vaňkovky, se zde má stavět jeden bytový blok (Palác Trnitá)a nové nákupní centrum AuPark (které bylo opět odloženo) nepovažuji za dostatečné. Na druhou stranu jsem spokojen s výstavbou výškových budov, snad se brzy začne stavět i H-Park. Každopádně si myslím, že by se vedení brněnské radnice mohlo více snažit, protože mně to přijde nanejvíš trapné, že Ostrava se zasadila o výstavbu nové části města, začímco mnohem bohatší a atraktivnější Brno ne. Nemyslím teď přesun nádraží, ten je ve hvězdách, ale alespoň ten Bulvár by to chtělo... S hotelama, byty, obchody, kancelářemi,...
Jakožto hrdý Brňák doufám, že když jste měl v roce 2010 v přesvolební kampani napsáno "Mé srdce patří Brnu", myslel jste to vážně. Chápu, všechno se povést nemůže, není to jednoduché se stále hádat s otravnými občanskými sdruženími, které stále blokují rozvoj Brna. Ale i přesto, kdybyste přeci jen byl ve funkci primátora proto, že chcete pomáhat městu, vypadala by situace jinak... Uznejte, hodně projektů se odkládá a radnice mlčí. Například ušetření na rekonstrukci Zelného trhu považuji za katastrofu. Myslím tím, že se zde nevyměmí stará dlažba za novou. Ale budiž, aspoň se opraví. Další projekty stojí a nikdo neví co bude, např. přeložení šaliny z Dornychu na Plotní, prodloužení šaliny do Kampusu a Bohunic (nezájem města o prodloužení do Kampusu považuji také za naprostou alarmující situaci!!!!), hokejová hala, fotbalový stadion,...
Každopádně Vám přeji hodně štěstí, při prosazování návrhů. Nenecháte si nic líbit a jste u klíčových projektů alespoň v drtivé většině pro dobro města, narozdíl od občanských iniciativ...
Děkuji za odpovědi,
Jan Adamec
Odpověď:
Milý Honzo,
tvůj poslední dopis, který jsem od tebe obdržel, mi tak trochu připomíná jízdu na horské dráze. Úvodem se mne ptáš, proč v méně atraktivnější Ostravě již probíhá výstavba nového centra Nová Karolína a ve městě Brně to nejde, následně pozitivně hodnotíš výstavbu výškových budov, tedy AZ-Toweru a dalších, ptáš se mne, zda jsem volební kampaň s heslem „Mé srdce patří Brnu“ myslel vážně, když se hodně projektů odkládá a závěrem mi přeješ hodně štěstí při prosazování návrhů a oceňuješ, že si nenechám nic líbit a bojuji za klíčové projekty.
„Mé srdce patří Brnu“, toto heslo nebylo „jen“ volebním tahákem, ale vždy odráželo i můj životní osobní vztah k městu na soutoku Svratky a Svitavy, ve kterém jsem se narodil, pracuji a žiji. Jak je uvedeno také ve volebním programu ČSSD, budování čehokoliv pozitivního se neobejde bez dobrých nápadů a odpovědné práce, a k tomu je třeba ještě dodat, že nesmí chybět také odhodlání a vytrvalost na cestě k cíli, který je někdy hodně vzdálen.
Město Brno přišlo v posledních letech vlivem ekonomické krize o 1 miliardu korun. Současně i navzdory hospodářské krizi se nám podařilo snížit zadluženost města o 16 %. A i když jednání ohledně změny koeficientu pro rozpočtové určení daní zdánlivě na čas utichla, město Brno by mohlo přijít v dalších letech odhadem o zhruba dalších 200 až 900 milionů korun. Co všechno tato čísla prakticky znamenají? Hovoří jasně o tom, že chceme být dobrými hospodáři a hodláme investovat jen uvážlivě bez dalšího zadlužování. Půjčit si peníze je totiž to nezodpovědně nejjednodušší.
Ale teď k jednotlivým projektům. Ačkoliv se to možná nezdá, práce v Jižním centru pokračují. Pro někoho nezajímavá výstavba retenční nádrže na ulici Jeneweinova má za úkol regulovat průtok odpadních vod na jedné z brněnských kmenových stok. Bez této stavby v objemu 580 milionů korun by totiž nebylo možné stavět další objekty v Jižním centru a také v některých dalších částech Brna. V letošním a příštím roce se dočkají občané řady městských částí kanalizace a rekonstrukce kanalizace, a to za výrazné finanční podpory z fondu EU. Záležitost, která je v 21. století považována již za zcela běžnou, ocení jistě stovky Brňanů, i když z důvodu finančního spolupodílu ze strany města, bylo nutné přistoupit k šetření jinde, což vyvolalo negativní ohlasy. Také prodloužení šaliny ke Kampusu do Bohunic zdaleka „není u ledu“. Pokud se totiž v rozpočtu města najdou finanční prostředky na prodlužování tramvajových tratí, tato investice ve výši přibližně 800 mil. Kč bude mít rozhodně prioritu.
Milý Honzo,
ve svém dopise uvádíš řadu informací, které však zdaleka nejsou přesné. Např. „další projekty stojí a nikdo neví, co bude, například přeložení šaliny z Dornychu na Plotní“. V souvislosti s přípravou rozpočtu na letošní rok jsme museli jasně říci, kde najdeme chybějící peníze, o které město přijde v důsledku krize a rozhodli jsme se proto realizaci některých projektů rozložit na více let. Rozhodně to však neznamená, že by projekty byly zastaveny.
A nakonec pár slov závěrem. Člověk míní, realita mění, odhodlání však zůstává. Jsem připraven dostát svým závazkům, které jsem dal voličům. Někdy je cesta k cíli krkolomnější, o to více je třeba si vážit konečného výsledku. Za pár dnů se tak například znovu otevře pro veřejnost vila Tugendhat pro dvouleté památkové obnově. Pokud se ve vzpomínkách ohlédnu někdy na konec roku 2006, složitě jsme tehdy řešili vůbec zásadní otázky vlastnictví vily a cíl byl doslova zahalen množstvím právních i finančních otazníků. Dnes si můžeme říci: „brněnská památka světové moderní architektury je opět chloubou našeho města.“
S pozdravem
Bc. Roman Onderka, MBA